Bycie właścicielem psa to nie tylko przyjemność! Jest to również spora odpowiedzialność. Właściciele czworonogów w Polsce, zobowiązani są do przestrzegania zasad związanych z utrzymaniem zwierzęcia. Oznacza to, że muszą zapewnić bezpieczeństwo zarówno innym ludziom, jak i zwierzętom.
Kodeks wykroczeń
Zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.” Przepis ten mówi o zachowaniu przez właściciela psa środków ostrożności. Co to oznacza? Oznacza to, konieczność stosowania np. smyczy w miejscach, gdzie zwierzę może stanowić zagrożenie dla innych.
Przepisy lokalne
Gminy i miasta mogą posiadać swoje własne przepisy lokalne. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, znajdziesz wybiegi dla psów. To właśnie tu jest idealne miejsce, gdzie czworonogi mogą swobodnie biegać bez smyczy. Pamiętaj, że w lasach jest kategoryczny zakaz puszczania psa luzem! Chodzi głównie o zagrożenie spowodowane np. gonieniem psa za zwierzyną. Za złamanie zasad w lesie grozi mandat nawet do 5000 zł! Choć jest to rzadkością! Zwykle kończy się jedynie pouczeniem.
Konsekwencje
Zapamiętaj to raz na zawsze! Gdy w danym miejscu obowiązuje prowadzenie psa na smyczy, a ty tego nie przestrzegasz – czeka cię kara finansowa. Natomiast, tam gdzie pies może biegać luzem, zachowaj środki ostrożności! Jeśli tego nie zrobisz, także grozi ci mandat. A co, w momencie kiedy sytuacja staje się poważna? Niestety wtedy, gdy pies kogoś ugryzie lub zniszczy czyjeś mienie, właściciel psa może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Poszkodowany ma wtedy prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
Bezpieczeństwo
Głównym powodem, dla którego psy powinny być prowadzone na smyczy, bez względu na obowiązujące przepisy, jest bezpieczeństwo. Bo nawet najgrzeczniejszy pies może różnie zareagować na bodźce! Nagły huk, inny pies, czy jakaś nieprzewidziana sytuacja! To wszystko może wywołać u psa reakcję obronną, bądź ucieczkę. Smycz w takiej sytuacji chroni przed niebezpieczeństwem. Dzięki niej minimalizujemy ryzyko, że nasz pupil zrani kogoś lub sam stanie się ofiarą.
Podsumowanie
Spacerowanie z psem bez smyczy jest jak najbardziej możliwe. Choć nie wszędzie! Nasze prawo wymaga, by właściciel czujnie doglądał swojego czworonoga i miał nad nim kontrolę. Chodzi głównie o bezpieczeństwo – zarówno ludzi, jak i zwierząt. To nie tylko kwestia przestrzegania prawa, ale przede wszystkim troski o innych i o samego czworonoga.