Alergie u psów występują coraz częściej. Właściciele czworonogów zmagają się z nieprzyjemnymi objawami u psów. Swędzenie, zaczerwienienie, wypadająca sierść, a nawet biegunka, czy wymioty – to alarmujące znaki. Mogą one wskazywać na alergię pokarmową. Rozwiązaniem takiej sytuacji będzie odpowiednia karma. Jak jednak wybrać najlepszą karmę dla psa alergika? Oto kilka wskazówek.
Zrozumienie alergii pokarmowej u psa
Zrozumienie, czym jest alergia pokarmowa u psa to ważna kwestia. To tak, jakby jego organizm buntował się przeciwko pewnym składnikom w karmie. Najczęściej są to białka zwierzęce – kurczak, wołowina, a nawet jajka. Ale to nie koniec! Składniki roślinne, jak pszenica czy kukurydza, też mogą powodować alergie. Jeśli zauważysz u swojego psa swędzenie, zaczerwienienie skóry, nadmiernie wypadającą sierść, biegunkę, czy wymioty – nie zwlekaj! Skonsultuj się z weterynarzem.
Najlepsza karma dla psa alergika powinna być:
Hipoalergiczna – zawierająca mało uczulające składniki.
Monobiałkowa – z jednym źródłem białka, aby móc łatwo zlokalizować alergen.
Bezzbożowa – bez glutenu i innych składników, mogących wywoływać reakcje alergiczne.
Wysokiej jakości – z naturalnych składników, bez sztucznych barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku.
Rodzaje karm hipoalergicznych
Karmy weterynaryjne
Karmy weterynaryjne to specjalne karmy, które znajdziesz w sklepach zoologicznych. Z reguły zawierają one hydrolizowane białka, które są łatwe do strawienia i mniej alergizujące dla psa.
Karmy monobiałkowe
Zawierają jedno źródło białka, np. jagnięcinę, królika lub ryby, które są mniej powszechne w diecie psów i rzadziej wywołują alergie.
Karmy bezzbożowe
Oparte na ziemniakach, batatach lub innych alternatywnych źródłach węglowodanów, są idealne dla psów uczulonych na zboża.
Domowa dieta jako alternatywa
Domowa dieta dla psów z alergiami to świetna opcja! Gotując samodzielnie, masz pełną kontrolę nad użytymi produktami. Ale pamiętaj! Musisz zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Jak wprowadzać nową karmę?
Wprowadzaj nową dietę powoli! Mieszaj dotychczasową karmę z nową przez około 7-10 dni. Każdego dnia stopniowo zwiększaj ilość nowej karmy w stosunku do starej. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych u psa.
Podsumowanie
Jaką karmę wybrać dla psa z alergią? Najlepsza będzie karma wysokiej jakości, monobiałkowa lub hipoalergiczna. Najważniejsze jest, aby karma dostarczała wszystkie, niezbędne składniki odżywcze. Gdy masz wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem. Prawidłowa dieta psa to klucz do jego zdrowia.