Psy od wieków są naszymi towarzyszami. Mimo tego, że są do nas opiekunów przywiązane – wiele naszych działań może je stresować. Czego więc powinno się unikać? Czego psy nie lubią w naszym zachowaniu?
Krzyki i głośne dźwięki
Psy mają bardzo wyostrzony zmysł słuchu. Wyczuwają one każdy dźwięk! Krzyk, fajerwerki czy trzaskanie drzwi, mogą psy przerazić i mocno zestresować. Lepiej mówić spokojnie, ale stanowczo. Niech poczują bezpieczeństwo, a nie strach!
Nadmierne przytulanie
Choć wielu ludzi uważa przytulanie za wyraz czułości, psy mogą odbierać takie zachowanie zupełnie inaczej. Dla nich przytulanie bywa ograniczeniem swobody i może wywoływać dyskomfort. Zamiast tego warto okazywać im swoje uczucia. Ale w sposób dla nich odpowiedni, np. głaskanie.
Wpatrywanie się w oczy
W psim świecie długotrwałe, bezpośrednie wpatrywanie się w oczy to oznaka dominacji lub wyzwania. Dlatego, takim zachowaniem możemy sprawić, że pies poczuje się zagrożony. Jeśli chcemy nawiązać kontakt wzrokowy z psem – zróbmy to w sposób delikatny i z uśmiechem.
Ignorowanie potrzeb psa
Opieka nad psem to nie tylko dawanie jedzenia i dachu nad głową. Psy potrzebują ruchu, stymulacji umysłowej i towarzystwa! Zbyt długie pozostawianie psa samego w domu oraz brak aktywności i zabaw może prowadzić do frustracji, nudy i problemów behawioralnych u psa.
Niespójność w wychowaniu
Psy uczą się przez konsekwencję i powtarzalność. Jeśli raz pozwalamy psu wskakiwać na kanapę, a innym razem karcimy go za to samo, wprowadzamy chaos i dezorientację. Niespójne zasady mogą prowadzić do problemów w zachowaniu psa. Ważne jest, aby cała rodzina przestrzegała tych samych zasad dotyczących wychowania czworonoga.
Zmuszanie do kontaktu
Niektóre psy nie przepadają za kontaktem z obcymi ludźmi lub psami. Gdy obcy próbują je pogłaskać, czują strach lub nawet agresję. Dlatego pamiętaj – nigdy nie przymuszaj do interakcji!
Brak cierpliwości
Psy uczą się w różnym tempie. Krzyk, kary i okazywanie naszej frustracji w momencie, gdy pies nie wykonuje poleceń – tylko go zniechęcą. Szkolenie wymaga od nas cierpliwości i pozytywnego wzmocnienia.
Podsumowanie
Zrozumienie tego, czego psy nie lubią to klucz do stworzenia wspaniałej więzi. Szanujmy nasze czworonogi, bądźmy cierpliwi i uważnie przyglądajmy się ich zachowaniom. Unikniemy w ten sposób nieporozumień. A pies będzie czuł się się bezpieczny i szczęśliwy w naszym towarzystwie.